Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

kafle normal 01

kafle normal 02

kafle normal 03

kafle normal 04

  
SlideBar

Aktualności

poniedziałek, 22 luty 2016

Sprzedaż samochodu na złom

Jak opodatkować podatkiem od towarów i usług sprzedaż samochodu na złom? - pyta czytelniczka Rzeczpospolitej

 Jak odpowiada ekspertka współpracująca z dziennikiem „Rz” - w przypadku sprzedaży samochodu przeznaczonego na złom przez podatnika VAT podatek należny rozlicza nie sprzedawca, lecz nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT). Jest to odwrotne obciążenie.

Polega ono na tym, że obowiązek rozliczenia VAT należnego spoczywa na nabywcy danego towaru. Wszystkie towary, od których VAT rozlicza nabywca, zostały wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, wśród nich m.in. samochody przeznaczone na złom - poz. 29.

Aby zamiast sprzedawcy nabywca samochodu przeznaczonego na złom rozliczył VAT należny w deklaracji VAT-7, sprzedawca musi sprawdzić status tego nabywcy jako podatnika VAT. Może to zrobić za pomocą portalu internetowego MF.

Ponieważ to nie sprzedawca płaci VAT od tej sprzedaży, lecz nabywca pojazdu, to wystawiając fakturę, nie wpisuje do niej ani stawki, ani kwoty podatku. W takiej fakturze umieszcza tylko obowiązkowo słowa „odwrotne obciążenie". Wskazują one nabywcy, że to on ma zapłacić fiskusowi daninę. Otrzymaną od nabywcy kwotę netto z tytułu sprzedaży samochodów na złom sprzedawca musi jednak wykazać w poz. 31 deklaracji VAT-7.

Dodatkowo sprzedawca samochodu na złom obowiązany jest złożyć druk VAT-27, w którym informuje urząd skarbowy o danych nabywcy (jego nazwie i NIP) i wartości sprzedaży towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Obowiązek ten został wprowadzony 1 lipca 2015 r. Urząd skarbowy musi bowiem wiedzieć, kto i od jakiej kwoty powinien do budżetu odprowadzić VAT należny od samochodów sprzedanych na złom.

Nabywca samochodów przeznaczonych na złom musi w deklaracji VAT-7 wypełnić zarówno poz. 34 (kwota netto ich nabycia), jak i poz. 35. Stawka VAT wynosi 23 proc. Podatek ten musi być doliczony do ceny zakupu samochodów na złom i może być uwidoczniony na odwrocie faktury otrzymanej od sprzedawcy.

Jeśli nabywca samochodu na złom nie jest podatnikiem YAT, to sprzedawca bezwzględnie dolicza do ceny sprzedaży kwotę VAT według stawki 23 proc. Sprzedaje zatem samochód na złom po cenie brutto podmiotowi, który nie jest podatnikiem VAT. (...)

(Rzeczpospolita 22.02.2016 Elżbieta Rogala)